Membran Çatı kaplama

epdm-membran-cati-kaplama-pvc-membran-cati-kaplama

Çatı su izolasyonunda, çatı ve teraslarda kaplama membranı olarak EPDM membran, PVC membranlar kullanılabilirler.

Bileşimi ve özelliklerinden dolayı membranlar, düşük eğimli ticari ve endüstriyel çatılar için ideal, yüksek dayanımlı su yalıtım çözümüdür.

Çatı Kaplama membranlardan ustün özelliklerinden dolayı EPDM Membran tercih edilebilir.

EPDM kauçuk çatı kaplama membranı, 40 yılı aşkın bir süredir düşük eğimli ticari çatı kaplama endüstrisinin cazip bir seçimidir.

EPDM, hem yeni inşaat hem de yenilenen çatı kaplama projeleri için mimarlar, çatı danışmanları ve müteahhitlerin en iyi tercihi olmaya devam ediyor.

Herhangi bir inşaat malzemesinin en büyük testi, gerçek saha koşulları altında nasıl performans gösterdiği ile test edilir. Saha uygulamalarındaki kırk yıllık deneyimler, EPDM’nin çatı endüstrisinin en uzun ortalama servis ömrüne sahip olduğunu göstermiştir.

Bu üstün genel sistem performansına katkıda bulunan özellikler şunlardır:

  • Yıllara göre membran yorulma direnci
  • dolu direnci
  • Ozona, hava koşullarına ve aşınmaya karşı yüksek direnç
  • Düşük sıcaklıklarda esneklik
  • Aşırı ısı ve ateşe karşı üstün direnç
  • Termal şok dayanıklılık
  • Ultraviyole radyasyon direnci

Mimarlar, müteahhitler EPDM’nin test edilen uzun vadeli performansın dan dolayı tercih ettikleri bir üründür.

Kurulumda Kolaylık:

EPDM’nin uygulama yöntemleri (balastlı, tamamen yapıştırılmış ve mekanik olarak yapıştırılmış), membranın, tamamen yapıştırılmış sistemlere kadar dikey uygulamalara kadar pozitif drenajlı yamaçlarda kurulmasına izin verir.

EPDM geniş bir sıcaklık aralığında sabit kaldığından, tüm iklim koşullarında yıl boyu kurulum sağlar.

Onarım ve Restorasyon Kolaylığı :

EPDM’nin benzersiz özelliklerinden biri de, kolayca tamir edilip restore edilebilme yeteneğidir .

Yıllar süren kullanımlara maruz kaldıktan sonra bile, yeni bir çatı parçasının eski bir çatıya yerleştirilmesini içeren onarımlar veya modifikasyonlar, uzun vadeli performans beklentisiyle kolayca yapılabilir.

Ultraviyole maruz kalmadan zaman içinde kırılgan ve kırılgan hale gelebilen diğer çatı sistemlerinin aksine, EPDM bütünlüğünü ve esnekliğini korur.
Bu nedenle, EPDM, membranın yıkanması, yüzeyin hazırlanması ve kaplamalar da dahil olmak üzere tamir malzemesinin uygulanması kadar kolay modifikasyonlara izin verir.

Ekonomik Değer :

Kurulum maliyetleri sistemden sisteme ve binadan binaya farklılık gösterse de, EPDM çatı kaplama sistemleri, düşük eğimli ticari çatı kaplama endüstrisinde en büyük ekonomik değeri sunar.

Bakım gerektirmez veya çok az gerektirir . Gerekirse, membranlar yıllarca kullanımın ardından bile, aksesuar ürünlerini kullanarak kolayca onarılabilir.

Bu özellik, çatı membran kaplama sistemlerinin doğal dayanıklılığı ve kurulum maliyeti ile birleşince yaşam süresinde maliyetlerinin çok düşük olmasına neden olur.

Tarihsel olarak, balastlı EPDM, metrekare başına düşen en düşük maliyete sahiptir, bunu mekanik olarak bağlanmış ve tamamen yapıştırılmış sistemler izler.

Çatı Membran Uygulamaları:

Membran Çatı Balastlı Su Yalıtımı Sistemi:

cati-membran-kaplama-balastli-sistem-uygulama

EPDM Çatı Sistemlerinden Balastlı Sistemler, bugün membran çatı sistemlerinin yaklaşık yüzde 35’ini oluşturmaktadır. Balastlı sistem, nispeten düşük bir maliyetle hızlı kapsama sağlar.

EPDM paneller ısı yalıtımı üzerine gevşek bir şekilde döşenir ve pürüzsüz, yıkanmış nehir taşlı veya beton döşeme ile yerinde tutulur.

Balastlı sistemler öncelikle büyük yeni inşaat projeleri için kullanılır, ancak mevcut yapının ek ağırlığı destekleyebildiği çatı değiştirme veya geri kazanım projelerinde de kullanılabilir.

Balastlı Çat Sistem: 1. Balast, 2. Membran, 3. Isı İzolasyonu, 4. Döşeme

Membran Çatı Mekanik Bağlı Su Yalıtımı Sistemi:

pvc membran çatı mekanik-sistem-kaplama-ozellikleri

Mekanik bağlı sistemler, büyük paneller kullanılarak ve membranın içinden geçirilerek veya yan lata yerleştirilen dar paneller kullanılarak kurulabilir. Yapı sahibinin ihtiyaçlarına bağlı olarak takviye edilmemiş veya ince bezle güçlendirilmiş membranlar kullanılabilir.

Membran daha sonra döşemeye baskı çıtalarla bağlanır bağlanır. Mekanik bağlı sistemle hafiftir ve tüm bina boyutları ve konfigürasyonları için idealdir.

Mekanik Bağlı Çatı Sistemi: 1. Membran, 2. Bağlantı Elemanları ve Levhalar, 3. Isı İzolasyon, 4. Döşeme

Membran Çatı Tam Yapıştırmalı Su Yalıtımı Sistemi:

tam-yapistirma-cati-membran-sistemi-ozellikleri

Tamamen yapıştırılmış sistemler, EPDm Membranlar, mekanik bağlantı elemanları, gerilim plakaları ve / veya yapıştırıcılar kullanılarak fiziksel olarak bağlanmış olan ISI yalıtım malzemesine yada döşemeye yapıştırılarak kullanılır.

Tamamen yapıştırılmış sistemler, yüksek eğimli uygulamalar da dahil olmak üzere çok çeşitli bina boyutları ve geometrik konfigürasyonlar için hafif ve idealdir.

Tam Yapıştırılmış Çatı Sistemi: 1. Membran, 2. Yapışkan Temas, 3. Bağlayıcılar ve plakalar, 4. İzolasyon Malzemesi , 5. Döşeme.