Bahçe süs havuzu yapımı,

Bahçe süs havuzu nasıl yapılacağını şu 5 adımı izleyerek gerçekleştirebilirsiniz. Bahçe süs havuzu malzemelerinden EPDM membran kullanarak süs havuzu yapmak eğlenceli ve tatmin edici bir deneyim olabilir.

bahçe süs havuzu modelleri

Yapmak istediğiniz bahçe süs havuzunun şeklini belirleyin. Bahçe süs havuzun malzemesi olan epdm membran miktarını belirleyin. Ölçü için havuzun içinde metreyi havuzun başlangıç noktasından başlayarak toprağa bastırarak ölçüyü alın dış kenarları için yaklaşık 100 cm ilave edin. Bu ölçme işlemini uzunluk ve genişlik için yapın.

Bahçe süs havuzunun şeklini belirledikten sonra kazın. Yan kenarları içeriye eğimli yapılmalıdır. Şekilde gösterildiği gibi bitkiler için derin ve sığ alanları kesin ve kazın. Küçük göletler için yaklaşık 80 cm, büyük göletler için 100 cm kazabilirsiniz. Sığ alanlar için yaklaşık 25 cm kazabilirsiniz.

sus-havuzu-nasil-yapilir

Keskin taşları ve kökleri temizleyin havuzun tabanına ince bir temiz kum tabakası serin. Geotekstil keçe membranı korumak için süs havuzuna serilir. Membranı sürüklemeyin keskin taşlar ve ve zararlı nesnelerin EPDM membran içine girmesini önlemek için dikkatli bir şekilde açarak havuzun kaplayın. Epdm membranın kenarlarını büyük keskin olmayan taşlarla tutturun.

bahce-sus-havuzu-malzemelri

Süs havuzu su ile doldurun. Suyu doldururken de epdm membranı yavaşça düzelterek havuzun görselliğini düzeltebilirsiniz. Su doldukça epdm membran gerilir ve zemini iyice sararak yanlara doğru baskı yapar. Su tamamen dolduğunda suyun baskısıyla epdm membran havuzun şeklini alır.

sus-havuzu-selale havuz

Ankraj için membranın fazlalıkları kesilir. Membranı tutturmak için büyük geniş taşlardan faydalanılabilinir veya bahçe havuzunun etrafında hendek açılır ve bu hendek içine membran konularak hendek tekrar kapatılır. Bu alan istenilirse çim veya dekoratif taşlarla döşenebilir. Süs havuzunu şelaleli süs havuzu olarak da planlayabilirsiniz.

dekoratif-sus-havuzu-yapimi

BAHÇE SÜS HAVUZU ÖRNEKLERİ

BAHÇE SÜS HAVUZU ÖRNEKLERİ